Šeimos teisė – sutuoktiniai


Familjerätt äktenskap sutuoktiniai

Sutuoktinių ekonominė bei socialinė atsakomybė vienas kitam (”underhållsskyldighet under äktenskapet”)

Sutuoktinio gyvenimo įstatymas (”äktenskapsbalken”) reglamentuoja sutuoktinių socialinę ir ekonominę atsakomybę vienas kitam. Sutuoktinių pragyvenimo lygis neturi žymiai skirtis, kas reiškia kad turtingesnis sutuoktinis privalo ekonomiškai remti sutuoktinį kurio finansinė padėtis blogesnė.

Jeigu jūs esate namų šeimininkė arba tiesiog jūsų pajamos yra mažos, vyras privalo jums skirti pinigu jūsų asmeninėms išlaidoms, pvz. rūbams arba laisvalaikio praleidimui. Tokios lėšos priklauso jums asmeniškai. Beje, namų šeimininkės indėlis įstatymo akimis  prilygsta ekonomiškam indeliui i šeimos biudžetą.

Sutuoktinių sutartis (“äktenskapsförord“)

Tai yra toks sutuoktinių susitarimas kuris nustato koks turtas bus ne bendras sutuoktinių turtas o asmeniškai priklausys vienam iš sutuoktinių („enskild egendom“) skyrybų arba vieno iš sutuoktinių mirties atveju.

Tokią sutartį galite sudaryti santuokos metu arba prieš susituokiant.

Sutartis turi būti priregistruota Mokesčių inspekcijoje (“Skatteverket“).

Dovanos sutuoktiniui

Dovana sutuoktiniui turi būti užregistruota Mokesčių inspekcijoje “Skatteverket“, jeigu norite kad tokia dovana galiotų dovanotojo kreditorių  atžvilgiu.

Švedijoje dovanos yra neapmokestinamos pajamos!

Observera! įsidemėkite! Atention! Svarbu žinoti!

Įsigyjant turtą (bet kokį daiktą didesnės vertės nei tūkstantis švediškų kronų) svarbu išsaugoti visus čekius. Jei vienam iš sutuoktinių kiltų ekonominių problemų ir tektų turėti reikalų su antstoliais (”Kronofogden”) teks įrodinėti jog turtas yra bendras arba priklauso ekonominių problemų neturinčiam sutuoktiniui.  Matote, pagal įstatymą, sutuoktiniai neatsako asmeniškai už sutuoktinio skolas. Plačiau apie Švedijos anstolių darbą skaitykite čia.

Asmeniniai kasdieniniai daiktai, pvz. nebrangūs rūbai arba papuošalai, antstolių nekonfiskuojami.

Kilo klausimų esant tokioms ir panašioms situacijoms… Nori sužinoti vill fråga undrar om

  • Jūs ruošiatės tuoktis arba jau esate susituokę ir norit sudaryti tarpusavio sutartį reguliuojančią jūsų bendrą ir/arba atskirą turtą.
  • Vienas iš jūsų planuoja pradėti nuosavą verslą. Tokia permaina gali paveikti šeimos finansinę padėtį teigiamai (ko mes jums ir linkime!) arba neigiamai. Tiek vienu tiek ir kitu atveju rekomenduojame sudaryti sutartis subalansuojančias abiejų sutuoktinių finansinę padėtį keliems metams i priekį.
  •  Sutuoktinių ekonominė padėtis keičiasi laikas iš laiko. Mes jums galime padėti sudaryti sutartis kurios sureguliuos jūsų ekonominę padėtį sąžiningiau abiejų atžvilgiu.

 …kreipkitės i mus!

Leave a Reply

Your email address will not be published.